למה ואיך להשקיע בתוכן שיקודם בגוגל?

זה הזמן לכתוב

מעוניינים להצטרף לקהילה ככותבים?

הצטרפו עכשיו למאגר הכותבים של סמארט-דיגיטל, שתפו בידע שלכם בנדיבות ומקצועיות ותוכלו להנות מאפיק חשיפה חדש לעסק ומחיבור לקהילה מעוררת השראה שנותנת ערך אמיתי.

"עדיף להשקיע בפייסבוק ולשים בו את התוכן שלי, לא?", זוהי אחת השאלות שעולה באופן קבוע במפגשים עם לקוחות שרוצים ליצור אסטרטגיית תוכן לעסק. אנחנו מדברים על הפלטפורמות השיווקיות השונות ומגלים שיש שליט אחד ובלתי מעורער – פייסבוק. העמוד העסקי, הקבוצות ולפעמים גם הפרופיל הפרטי משמשים כמנועי תוכן לכל דבר. ובעצם, שכחנו את המנוע הגדול ביותר. 

גוגל הוא מנוע החיפוש הרחב והמוכר ביותר בעולם ולפי הסטטיסטיקה האחרונה, יותר מ-90% מהחיפושים ברשת נעשים דרכו, אבל איכשהו בעלי עסקים רבים לא לוקחים אותו בחשבון. בעידן שבו ברור ש"התוכן הוא המלך" אנחנו שוכחים שיש מקום שמאפשר לנו ליצור תכנים עמוקים, עשירים וחווייתיים יותר מבכל פלטפורמה אחרת. 

פייסבוק, שהוא המקום שבו מתכנסת מדורת השבט, קורץ לבעלי עסקים רבים יותר מגוגל. זה המקום שבו השיח מיידי, התגובות והפידבקים מגיעים בו ברגע והפרסום הממומן מאפשר לנו להגיע לקהל רחב בתוך הרשת החברתית הענקית הזו, ועם זאת – לתוכן שמפורסם בפייסבוק יש המון מגבלות. 

קידום אורגני בגוגל, שכולל שימוש בתכנים מהאתר – ממאמרים דרך פוסטים אישיים בבלוג ועד לעמודי מוצר מורחבים ומפורטים, עוזר לנו לשווק את העסק לקהל ממוקד, שצורך את התוכן שלו הכי ישיר והכי מהיר – דרך חיפוש במנוע החיפוש. יותר מכך, הוא מאפשר לנו להרחיב את התוכן, להעמיק וליצור יותר עניין בעשייה שלנו באופן אורגני לגמרי. 

אז למה דווקא גוגל? ואילו תכנים כדאי ליצור כדי להגיע לשם? על כך אנסה לענות במאמר הזה. 

קווים לדמותו של מנוע החיפוש הגדול בעולם

גוגל סורק את אתרי האינטרנט שלנו באופן קבוע ויודע גם לזהות תכנים מפייסבוק ומרשתות חברתיות אחרות, אבל כדי להשתמש בתוכן שלנו ולקדם אותו בגוגל לקהל חדש של מחפשי פתרונות, אנחנו צריכים להשקיע בתוכן תחת החוקים הכתובים והלא כתובים של מנוע החיפוש.

התוכן האורגני שמגיע לגוגל מגוון. הוא יכול להיות מאמר באתר האינטרנט, דף נחיתה עשיר בתוכן, עמוד מוצר באתר, פוסט בבלוג האישי ועוד. מה שיקבע האם התוכן הזה יהיה אפקטיבי לשיווק העסק שלנו הוא השימוש הנכון בביטויי מפתח רלוונטיים לעסק ולקהל שלו, הכרות עם הקהל ומה הוא רוצה לשמוע מאיתנו וכתיבת תוכן רלוונטי בהתאם. 

בעוד שבפייסבוק אנחנו יכולים לכתוב פוסט שייבלע בסופו של דבר בין בליל המידע הרב כל כך לו אנחנו חשופים מדי יום, בגוגל המידע נשמר תחת דירוג מנוע החיפוש, כך שבכל פעם מחדש חיפוש ממוקד של אדם מסוים יכול להוביל לתוכן שלנו – בהתאם לנושא ולמילות החיפוש. 

כמה סיבות להתחיל לפרסם תוכן לקידום אורגני בגוגל דווקא עכשיו

  • רמת החשיפה גבוהה יותר: בעוד שבפייסבוק מורידים כל הזמן את רמת החשיפה של התכנים שלנו, בעיקר תכנים המועלים בעמוד העסקי, ומדרבנים אותנו להשקיע בתקציב פרסום ממומן כדי לחשוף את התוכן לקהל שלנו, בגוגל הקידום האורגני יכול להיות יעיל יותר ורמת החשיפה שלנו לקהל ממוקד מאד תהיה גבוהה אם נשקיע בהעלאת תכנים איכותיים, לפי כללי הקידום בגוגל ולפי ביטויי מפתח מדויקים. 
  • הזדמנות להשקיע בתוכן מקצועי מעמיק: פייסבוק הוא "מהיר ועצבני", הוא דורש מאיתנו להתמקד בכתיבה בפורמט מצומצם ומתקשה לשרת אותנו בצורה מכובדת כשאנחנו רוצים להעלות מאמר ארוך שדורש קריאה מעמיקה. גוגל שסורק את אתר האינטרנט שלנו, מאפשר לנו ליצור חשיפה לתכנים עמוקים ומעמיקים יותר ואפילו מדרבן אותנו לכתוב ארוך ומפורט. 
  • הזדמנות להתמקד בקהל יעד מאד ברור: באמצעות פילוח נכון של ביטויי מפתח, אנחנו יכולים לקדם תוכן מהאתר באופן אורגני, דרך שילוב ביטויים בטקסט שיכוונו ישירות לשאלות שמטרידות את הלקוחות שלנו. גוגל מקדם היום תכנים שעונים על שאלות ומשתמשים בשאלות האלו בתוך הטקסט, כך הקהל שמחפש את התשובה לשאלה מגיע ישירות אלינו. 
  • התכנים הם שלנו, מנוע החיפוש הוא של גוגל: בעוד שבפייסבוק אנחנו נבדקים "מלמעלה" לגבי התכנים שלנו והעמוד העסקי שלנו יכול בכל יום להשתנות, להתעדכן ואפילו להימחק בחסות החלטה כלשהי מלמעלה, גוגל נותן במה לנכס דיגיטלי שהוא לגמרי שלנו ואנחנו בעלי הבית שלו – אתר האינטרנט. כך אנחנו יכולים לשלוט בתכנים שמתפרסמים ובעצם, לעשות מה שאנחנו רוצים, בתוך גבולות הפלטפורמה. 

אז איך יוצרים תוכן שישווק נכון בגוגל?

הנה כמה כללים לכתיבת מאמרים שיקודמו בגוגל באופן אורגני: 

כמה שיותר ארוך ומעמיק – כך יותר טוב

עד לפני כמה שנים היו מקדמי האתרים היו מבקשים מכותבי תוכן כמוני לכתוב מאמרים שממוצע המילים שלהם עמד על כ-400 מילה, מה שהוביל לאינפלציה בתכנים לא מעמיקים ולרוב שיווקיים מדי, במסווה של תוכן מקצועי. הדגש היה על מילות המפתח ופחות על התוכן עצמו. 

היום המצב הוא שונה ובגוגל הבינו שהתוכן הוא באמת הדבר הכי חשוב, לכן ההמלצה היום היא לכתוב מאמרים ארוכים, מעמיקים ושופעים בידע. מאמרים בני 1000 מילה ויותר מקודמים בצורה נפלאה בגוגל, בעיקר אם הם מכילים גישות חדשות, נתונים, מקרי בוחן מעניינים ודוגמאות. 

ככל שנשקיע יותר באסטרטגיית התוכן, נתכנן את הכתיבה מול ביטויי המפתח הרלוונטיים ונמצא בכל פעם זוויות חדשות לכתיבה, כך נוכל להגיע לדירוג גבוה יותר ברשימת התוצאות בגוגל ובכך לחשוף את העשייה שלנו לקהל חדש. 

חוויית קריאה נוחה

כותרות בגדלים שונים, החל מ-H2 לכותרת משנה ועד ל-H3, H4 לכותרות בתוך המאמר, לצד הדגשות, ציטוטים, פסקאות קצרות, בולטים ונקודות יעזרו לנו ליצור חוויית קריאה נוחה ונעימה יותר של הקוראים. 

הפרט הזה חשוב גם לאנשי גוגל שבאמצעות האלגוריתם של מנוע החיפוש סוקרים את המאמרים שלנו ובוחנים האם הגולשים יוכלו לקבל אינפורמציה חדשה בצורה נוחה ונגישה כשיפתחו את המאמר שלנו. ככל שהמאמר קריא יותר, כך הסיכוי שלנו לקבל דירוג גבוה יותר במנוע החיפוש גדל. 

ככותבת, אני תמיד יוצרת ראשי פרקים לפני תחילת הכתיבה ודואגת שכל רעיון יוצג בפסקה נפרדת, שיהיו כותרות המכריזות על הרעיון המרכזי בכל פסקה, שיהיו בולטים ונקודות במקומות הרצויים ושהמשפטים החשובים יודגשו בבולד. 

שימוש מושכל במילות המפתח

לפני שאנשי גוגל עשו סדר בחוקי קידום האתרים שלהם, מקדמי האתרים היו מבקשים מכותבי התוכן להכניס כמה שיותר פעמים את הביטוי המקודם – עד שלפעמים הטקסט היה נראה מוזר ולא קריא בגלל שימוש חריג במילות המפתח. 

אני ממליצה בחום לכל בעל עסק שרוצה להקים אתר וליצור בו מקום לתכנים שיקודמו בגוגל, אם במסגרת מדור מאמרים או בלוג, להתחיל מליצור פילוח ביטויי מפתח. המחקר הזה כולל בדיקה מה הקהל שואל ומחפש בהקשר לתחום העיסוק, באילו ביטויים הוא משתמש יותר ובאילו פחות ובאילו מילים כדאי להשתמש כדי לקדם את התוכן. 

הביטויים שנבחר ישולבו באופן אורגני, טבעי ונעים בתוך התוכן, באופן לא מאולץ וזורם. הרעיון הוא כבר לא להעמיס על הטקסט עם ביטויי מפתח שונים ו"כמה שיותר יותר טוב", אלא לשלב את הביטויים באופן אורגני בכותרת אחת או שתיים, בפסקה הראשונה, בפסקאות נוספות בטקסט. מומלץ להשתמש גם במילים נרדפות. 

אסטרטגיית תוכן מסודרת לכל רבעון

כעורכת ומנהלת תוכן אני דוגלת בתכנון מראש של התוכן המתפרסם באתר, כדי שהוא יהיה רלוונטי למוצרים ולשירותים שאנחנו מקדמים באופן רגע בזמן. 

לדוגמה – יועצת הורים שמשווקת במהלך ספטמבר סדנה לחזרה קלילה לכיתה א', תכתוב ותפרסם באתר שלה בחודשים שיקדימו לשיווק הסדנה וגם במהלך החודש בו הסדנה משווקת תכנים שעוסקים בנושא זה ולא, למשל, בגמילה מחיתולים. 

מומלץ לתכנן ולבדוק מהן השאלות החמות ביותר אצל קהל היעד של השירות ולהתייחס לשאלות האלו בתוכן המפורסם בתקופה הרלוונטית. אחד הכלים הכי טובים לבדוק אילו שאלות עולות בנושא מסוים הוא האתר Quora שמעלה בחיפוש קל את כל השאלות שהגולשים שואלים ומאפשר למצוא רעיונות מעולים לכתיבה. 

שימוש בדוגמאות, המחשות, נתונים ושילוב אינפוגרפיקה

גוגל אוהב שאנחנו נותנים דוגמאות, ממחישים, מביאים מקרי בוחן ומסקנות מתוכם, מדברים כמה שיותר אישי ומוחשי על הנושאים המקצועיים הרלוונטיים לנו. כדאי להתחיל את המאמר במחקר, לאסוף נתונים ודאטה, להביא דוגמאות ממקרים עם לקוחות ומהשטח בכלל ולשלב במאמר אינפוגרפיקה שתמחיש את כל הנתונים ותציג אותם בצורה הטובה והנגישה ביותר. 

המטרה היא ליצור תוכן חוויתי שמשאיר את הקוראים עם ערך אמיתי, עם תחושה שהם למדו משהו מאיתנו. 

רק תוכן מקורי

נדמה שכמעט ולא צריך להציג את הנקודה הזו ובכל זאת, כמה שהיא חשובה. התוכן שאנחנו מפרסמים באתר חייב להיות מקורי. הוא חייב להיכתב בשפה שלנו, להביא רעיונות שהם כמה שיותר מקוריים ובשום אופן לא לקחת ציטוטים, חלקי משפטים או פסקאות ממאמרים אחרים שנכתבו בתחום. 

זו לא רק שאלה של אתיקה ומקצועיות, יחד עם ההשלכות המשפטיות שיכולות להיות להעתקה של תכנים מאחרים, אלא גם שאלה פשוטה של פוטנציאל הקידום בגוגל. ככל שהתוכן שלנו חדשני, מקורי, כתוב בשפה שלנו ולא מזכיר תוכן של אף אחד אחר – כך הסיכוי להגיע למקום טוב ומכובד ברשימת התוצאות בגוגל גבוה יותר. 

אף פעם לא מאוחר להתחיל

אף פעם לא מאוחר לפתוח בלוג בתוך האתר המקצועי, להקדיש את הזמן לשיפור התכנים הקיימים באתר – לפי כללי הקידום בגוגל ולהוסיף בכל פעם עוד ועוד תכנים הרלוונטיים לאג'נדה של העסק. אלו פעולות חשובות דווקא בימים אלו. 

זהו עידן שבו פייסבוק מציגה בפנינו מדי יום שינויים באלגוריתם ומאתגרת אותנו עם אחוזי חשיפה מינימליים לתוכן השיווקי שלנו ואל מול המציאות הזו, גוגל הופך להיות מקום שמספק לנו הזדמנות ליצירתיות, למתן ערך אמיתי ואותנטי וליצירת פלטפורמה שיווקית חכמה ועקבית לעסק שלנו.

כמה מילים על הכותב.ת

נועה סטרלינג

כותבת, עורכת תוכן ומלמדת כתיבה | אני מסייעת לנשים עצמאיות, בעלות עסק, לספר את הסיפור שלהן ושל העשייה שמאחוריה הן עומדות לקהל שלהן – בכל המקומות שבהם אנחנו צריכות להיות היום.אני מבינה שכל אחת פוגשת סיפור ומילה כתובה במקום אחר.
סגירת תפריט

יש לך אירוע?

שלח.י לנו את הפרטים