עולם השיווק החדש: קווים לדמותה של רשת שלא מפסיקה להשתנות

זה הזמן לכתוב

מעוניינים להצטרף לקהילה ככותבים?

הצטרפו עכשיו למאגר הכותבים של סמארט-דיגיטל, שתפו בידע שלכם בנדיבות ומקצועיות ותוכלו להנות מאפיק חשיפה חדש לעסק ומחיבור לקהילה מעוררת השראה שנותנת ערך אמיתי.

בסקר שנערך בארצות הברית נמצא שבשנת 2012, הוציאו חברות גדולות כ-82% מתקציב הפרסום והשיווק שלהם על שיווק אופליין.
כרזות ושלטי רחוב, מודעות בעיתונות, כתבות יחסי ציבור בעיתונים יומיים ומגזינים וגם פרסומות בטלוויזיה וברדיו נכנסות לקטגורייה הזו. זאת לצד אירועי השקה פרונטליים, כנסים ותערוכות שיווקיות.
ב-2019, המצב השתנה. יותר מ-75% מתקציב הפרסום של חברות אלו, מופנה לשיווק דיגיטלי. 

בשבע השנים שחלפו בין תחנות הזמן האלו, חווינו מהפכים בתוך עולמות הפייסבוק, שהפכו יותר שיווקיים ופחות אישיים, יצרנו קהילות המבוססות בין היתר על חיבור עסקי ושיווק, גילינו רשתות חברתיות חדשות כמו אינסטגרם, לינקדאין ופינטרסט וראינו איך בלוגרים הופכים למשפיענים שיש להם כוח שיווקי עצום. 

החלטנו להקדיש את המאמר הראשון שלנו באתר הקהילה של "סמארטקטינג – עולם השיווק החדש" לפלטפורמות השיווקיות ששולטות היום בעולם השיווק ולאפשרויות שהן מספקות לבעלי עסקים בארץ ובעולם, אפשרויות שלא תמיד מוכרות ליזם או בעל עסק שעושה את הכל לגמרי לבד. 

פייסבוק – לא רק פרסום ממומן

הרשתות החברתיות הן התמצית של עולם השיווק החדש ופייסבוק מכתיבה עדיין את הקצב שבו העולם הזה משתנה ומשפיע עלינו בעלי העסקים.
תחת המטרייה של מארק צוקרברג תמצאו גם את האינסטגרם ואת הוואטסאפ, שני אפיקי שיווק לכל דבר.
עוד לפני שניגע גם בהם, נחזור למקום שבו התחילה המהפכה, אל הריבוע הכחול של פייסבוק. 

בעלי עסקים היום מתמודדים עם אתגר גדול בכל הקשור לפרסום הממומן, שדורש היום יותר מתמיד אסטרטגייה מוקפדת ומקצועית. 

הדף העסקי זוכה לחשיפה נמוכה מאוד, שמחייבת כל בעל עסק להסתכל לעומק על המסרים שלו, לבנות קמפיינים מסודרים ולהקדיש תקציב לשיווק בפייסבוק.
הפרסום הממומן בפייסבוק החליף את הפרסום בתשלום באמצעות מודעות בעיתונות.
כיכר העיר, שפעם הייתה העיתון המקומי הוא הארצי, נמצאת היום בפיד שלנו. 

הדף העסקי לא מת, אבל החשיפה בו – ללא פרסום ממומן – מינימלית ולכן יש צורך לחשוב על אסטרטגיית תוכן חדשה – לכתוב בתדירות גבוהה, לחשוב על מסרים שיוצאים מהקופסה ולהשתמש במדיות שונות – מכתיבה ועד וידאו, כדי ליצור עניין ומעורבות. 

לצד הדף העסקי, פייסבוק מאפשרת לנו להקים קהילות.
אלו יכולות להיות אפיק שיווקי בתקציב נמוך יחסית, אך עדיין דורשות חשיבה, בניית אסטרטגייה והבנה של המודלים השונים ליצירת קהילה. 

בעידן שבו כל אחד יכול לפתוח קבוצה בפייסבוק ולכתוב בה תכנים על העשייה שלו, יש צורך לפצח אתגרים של מעורבות, חשיפה, בידול ועקביות כדי שהקבוצה תהיה אפקטיבית לשיווק העסק. 

הקהילות בפייסבוק יצרו הזדמנות לשווק את העסק שלנו דרך מעורבות בקבוצות וקהילות גדולות שלא קשורות באופן ישיר לעסק שלנו.
גם כאן דרושה אסטרטגייה של חיבור לקהילה, מתן ערך, מענה לשאלות ותגובות בתדירות גבוהה. 

אינסטגרם – עולם חדש שמבוסס על שפה ויזואלית ייחודית

בשנת 2019, השתמשו באפליקציית התמונות המתפתחת יותר ממיליארד יוזרים שונים, כאשר יותר מ-71% מהם מתחת לגיל 35.
הנתונים האלו מראים לנו שיש כאן פלטפורמה שיווקית שממשיכה להשתנות ולהתפתח ומציעה פוטנציאל שיווקי אדיר, במיוחד למי שקהל היעד שלו הוא קהל צעיר. 

אינסטגרם הוא המקום שבו החיים שלנו יוצאים לאור.
כבעלי עסקים, זה המקום שמספק לנו הזדמנות לתת הצצה ליומיום שלנו ובכך לגרום למי שעוקב אחרינו להתחבר אלינו.
אנחנו יוצרים קהילת עוקבים לעשייה שלנו, באמצעות דיווח מהשטח – דרך הסטוריז, שידורי הלייב ודרך הפיד המתחדש בקצב מהיר של האינסטגרם. 

כדי להשתמש באינסטגרם לקידום העסק לא מספיק לדווח על הנעשה בחיינו במהלך היום, אלא להשקיע מחשבה באסטרטגייה אל מול הקהל שלנו.
מחקר האשטגים נכון, מתן ערך דרך שיתוף כן של מה שאנחנו עוברים ביומיום וחשיבה מחוץ לקופסה במובן הויזואלי, עם שפה שמייחדת אותנו כבעלי עסקים – אלו הדברים שיעזרו ליצור קהל עוקבים נאמן שממנו יגיעו בסוף גם לקוחות חדשים. 

לינדקאין – מייצגת יותר מכל את העולם החדש של שיווק לעסקים

באופן טבעי, כשרובנו חושבים על רשתות חברתיות, אנחנו מיד נוטים לאמץ את הפייסבוק והאינסטגרם, אבל לינקדאין, ש40% מתוך 303 מיליון היוזרים שנספרו במהלך 2019 עד כה נכנסים אליה מדי יום להתעדכן, היא אולי הזירה המעניינת ביותר עבור מי שמציע שירותים לעסקים ולחברות. 

לינקדאין מאפשרת שיתוף של תכנים ומתן ערך, יצירת פרופיל משתמש שמכיל רזומה עשיר וציוני דרך חשובים, פידבקים וחוות דעת מלקוחות וגם אפשרות לשווק את העסק באמצעות קידום ממומן.
היתרון המשמעותי שלה נכון ל-2019, הוא העובדה שבעלי עסקים רבים עדיין לא גילו את הפוטנציאל שבה. החשיפה ברשת גבוהה, התחרות על תשומת הלב נמוכה יותר מבפייסבוק ובאינסטגרם ויש אפשרות להגיע לקהל ממוקד ומדויק יותר מבכל רשת אחרת. 

בלוגים – להתפרנס מהפלטפורמה השיווקית שלך

עד לפני כמה שנים הבלוגים היו, עבור בעלי עסקים ויזמים כמונו, בעיקר פלטפורמות שיווקיות היושבות בתוך אתרי האינטרנט שלנו ועוזרות לנו לקדם את האתר דרך תוכן אורגני מעולה, בגוגל וברשתות החברתיות. המאמרים שכתבנו ופרסמנו בבלוג הגיעו למנועי החיפוש, בעיקר אם השתמשנו בצורה נכונה בביטויי המפתח וכך יכולנו לקדם בקלות את האתר ולהקפיץ אותו, באמצעות התוכן, במעלה רשימת תוצאות החיפוש. 

היום בלוגים הם הרבה יותר מכך.
באמצעות שיטות כמו שיווק שותפים, שיווק דרך מובילי דעה וקידום ברשתות החברתיות – שמשמשות כצינור אל הבלוג – אפשר למעשה למצוא אפיקי הכנסה חדשים דרך הבלוג. 

בלוגרים רבים מלמדים, בונים קורסים אינטרנטיים, משווקים מוצרים פיזיים בהשראת הבלוג ועוד.
הבלוג הפך להיות הזדמנות עסקית לכל דבר ויש צורך בבניית אסטרטגייה שתשלב בין יצירת תכנים לקידום העסק בכללותו ובין אסטרטגייה בה הבלוג הוא הכוכב והוא מנוע הכנסה שעומד בזכות עצמו. 

פודקסטים – הפרסום ברדיו של המאה ה-21 עובד

"לתת ערך", זוהי אחת הנוסחאות הנשמעות ביותר בקרב מומחי שיווק ובצדק.
כשאנחנו משתפים ידע, ממש כמו בקהילה הזו שיצרנו כאן, אנחנו נותנים ערך ועד הדרך משווקים גם את העשייה שלנו, המומחיות שלנו מקבלת במה.
פעם, מומחים בתחומים שונים היו מגיעים לרדיו ומתראיינים לתוכניות החדשות, היום כל אחד מאיתנו הוא שדרן בזכות עצמו – וזו מהפכת הפודקסטים. 

בפודקסט אנחנו יכולים לתת ערך ישיר לקהל שלנו, לספר על נבכי העסק שלנו ותחומי העשייה המשיקים לו ולשפוך אור על שיטות, גישות, שיתופי פעולה, מושגים שצריך להבהיר ועוד.
לצד המדיה המצולמת של האינסטגרם והמדיה הכתובה של הפייסבוק, לצד סרטוני וידאו שהם טעם נרכש עבור רבים מאיתנו, הפודקסטים הופכים את הקשר עם הקהל ליותר נגיש.

אנחנו מדברים אל הקהל ששומע את טון הדיבור שלנו, אנחנו מדברים בשפה יומיומית וקלה להבנה, אנחנו יכולים לענות על שאלות ספציפיות ואנחנו יכולים לתת ערך עצום, כל זאת דרך פלטפורמה שדורשת פשוט הקשבה – לשמוע ושאפשר להגיע אליה בקלות במהלך נסיעה באוטו, בהליכה, במהלך העבודה ובכל רגע ביום. 

קהילות – ולא רק בפייסבוק

קהילה מחברת אותנו דווקא לעולם הישן ומחזירה אותנו אל מדורת השבט.
בעידן שבו המידע זורם בקצב מסחרר ואנחנו מתקשים לעקוב אחרי הכל, קהילה היא מקום שיכול למקד אותנו, כמעט באופן אינטימי, ולתת לנו המון ערך. 

המקום הברור להתחבר בו לקהילה הוא היום הפייסבוק וכבר דיברנו כאן על קבוצות פייסבוקיות והשפעתן על השיווק שלנו, אבל לצד קהילות פייסבוק, אפשר להרחיב את היריעה וליצור קהילה דרך מיזמים שיוצאים מגבולות הרשת החברתית למקום שהוא בית חם לקהילה, בלי חוקי הפלטפורמה של צוקרברג. 

קהילות עצמאיות כמו זו שאנחנו משיקים כאן, מאפשרת ליצור מערכת של חברים ושותפים וירטואליים לדרך, מדורת השבט האינטרנטית הזו עוזרת לנו לחלוק מידע, לדון עליו ולבדוק את הלגיטימציה והרלוונטיות שלנו, לשמוע דעות שונות ולשתף באתגרים וקונפליקטים עסקיים.
מה שפעם סיפקו לנו הפורומים באינטרנט, מספקת לנו היום קהילה כמו זו שאנחנו יוצרים באתר או כמו הקבוצה הנבחרת בפייסבוק שבה מרגישים בבית. 

הפייסבוק, האינסטגרם, לינקדאין, הבלוגים והמשפיענים שמאחוריהם ואתרי הקהילות – אלו הן רק חלק מהפלטפורמות שהופכות את עולם השיווק למשהו שתמיד מתחדש ומשתנה, מאתגר ומלמד ובעיקר – פותח לנו הזדמנויות גדולות. 

כמה מילים על הכותב.ת

Dr. Smartkat

Smartketing עולם השיווק החדש לעסקים ויזמים
סגירת תפריט

יש לך אירוע?

שלח.י לנו את הפרטים